Doğru bilinen yanlışlar !..

Arkadaşlar merhaba,
Ben bu hobiye gönül vermiş sadece sıradan biriyim. Ancak hayatımın her aşamasında yaptığım gibi bu hobiye de yaparken çok fazla araştırma yaparak başladım, hobimi yaşamaya. Bu yazımda edindiğim bilgileri ve tecrubelerimi harmanlayarak sizlere bazı "doğru bilinen yanlışları" anlatacağım.

1- Öncelikle su konusu çok önemli. Bazı ilanlarda veya yazılarda görüyorum. "Şebeke suyuna alışkın" çok yanlış bir bilgi. Hiç bir balık klorlu suda yaşayamaz. Yaşar ama balık sitres ve gerginlikten ya bir sure sonra ölür yada izlemesi çok keyifsiz bir akvaryuma sahip olduğunuz için hobiden sıkılır, baliklariniz zamanlı zamansız ölüyor diye bu hobiyi ben beceremiyorum diyip birakirsiniz. Yapılması gereken;
Mutlaka yeni bir akvaryum da kuruyor olsanız, su değişimi de yapıyor olsanız damacana veya şebeke suyu farketmez mutlaka 3 gün süreyle bekletin ardindan içine hava hortumu koyup "yosun ve salyangoz giderici" birde "çözelti dezenfektanı" (hazirladiginiz suyun miktarına göre ilaçların üzerinde nekadar damlatacaginiz yazar) damlatin. Bu şekilde de 2 gün bekletin ardindan akvaryumunuzu kurabilir veya su degisiminizi yapabilirsiniz.

2- Gün ışığı: Çok önemli bir konudur. Genelde akvaryum güneşten uzak mümkün olduğunca loş bir yere kurulmalıdır derler. Ama tabi sonra florasanla aydınlatmaya çalışırlar hemde bu florasanlari satarken gün ışığı diye satarlar. Doğada florasan yoktur. Güneş görecek şekilde bir yere yerleşim yapın balıkların ışıktan saklanacağı yerler hazirlayin. Gece olunca da odanizin ışığı yeter unutmayın doğada güneş gidince başka bir ışık yoktur. Sağlıklı bir akvaryum için doğal ortam çok önemli deniyor ancak bu özelliği nedense kimse düşünmüyor. Balık karanlıkta biyolojik saati gereği ya zemine çöker dinlenir yada yuvaya girer dinlenir. Az dinlenmiş balığın rengi soluk gorunur. Çünkü balık yorgundur.

3- Hacim ve litre bilgisi: Bazı hobidaslar akvaryum litresine göre bakılan balık sayısını abartiyor. 100 litrede 5 Japon balığı gibi. Veya 100 litrede 1 koloni ciklet turu vs. gibi. Arkadaşlar unutmayın siz bu balıkları akvaryumcudan zebil gibi balığın içinden seçip alıyorsunuz, akvaryumculardaki Standard tank 100*40*50 dir. Bu balıkların çoğu gruplar halinde yaşamaktan hoşlanır. Balık sayısını azaltma sadece tankin temizlik vaktini uzatır. Tabi ben bunu yazarken de fanusta balık besleyin demiyorum. Abartilan Hacim litre ve balık sayısını vurguluyorum.

Şimdilik bukadar yeter sanırım, yeni konularda görüşmek üzere.

Doğru bilinen yanlışlar !..

Arkadaşlar merhaba,Ben bu hobiye gönül vermiş sadece sıradan biriyim. Ancak hayatımın her aşamasında yaptığım gibi bu hobiye de yaparken çok fazla araştırma yaparak başladım, hobimi yaşamaya.